Przejdź do strony z wysokim kontrastem

Kalendarz imprez


Ciekawe miejsca w Gminie

DODANO: 2015-10-16 14:40:10

To warto zobaczyć na terenie naszej gminy:

Dobrzany

  • Wczesnośredniowieczne grodzisko (X - XI w.) na zachód od Dobrzan, szosą (ok.. 2 km) w kierunku do Kępna po lewej stronie widoczny wał od strony wschodniej przy granicy lasu. Ostoja żurawi.>
  • Skarpa nad zakolem rzeki Pęzinki po wschodniej stronie byłego stawu Młyńskiego - odkryto tu narzędzia z epoki kamiennej. Punkt widokowy na piękną pradolinę rzeki Pęzinki. Ostoja ptaków i zwierzyny płowej.
  • Park przy szkole - teren starego cmentarza czynnego do końca XIX wieku ze śladami wcześniejszego najstarszego osadnictwa w tym rejonie.
  • Park nad "rzeczką" - położony w południowej części miasta między ramionami rzeki Pęzinki i jej kanału uchodzącymi do Jeziora Szadzkiego. Dojście ul. Parkową. Ślady osadnictwa z epoki brązu. Ostoja ptaków. Teren do rewitalizacji przyrodniczej i historycznej.
  • Wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Szadzkiego ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego - Półwysep Długa Szyja, lasek Wenedów, grodzisko z podgrodziem przy ujściu Pęzinki z jeziora.
  • Stare kościoły z ciekawą architekturą w Białej, Lutkowie, Kępnie, Odargowie, Ognicy, Bytowie, Krzemieniu.

Biała

  • największe skupisko gniazd bocianich, przeciętnie 15 - 20 zasiedlonych w okresie lęgowym. Na wschodzie użytek ekologiczny
  • Wyszkowa Góra składająca się z dwóch wzgórz morenowych rozdzielonych głębokim wąwozem. Charakterystycznym akcentem tego miejsca w krajobrazie jest kępa wysokich świerków. Wzgórze jest punktem widokowym na otulinę Parku, a na wschodzie lasy Leśnictwa Kozia Góra.

Bytowo

  • stary młyn do sprzedania (ANR), odbudowywany pałac po byłym pegerze, jezioro, stawy, polodowcowa rzeźba terenu, lasy. Cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu.
  • Zespół pałacowo-parkowy

    Założenie parkowe w stylu angielskim obejmuje powierzchnię ok. 4 ha i pochodzi z początku XIX wieku. Na jego terenie zachował się kamienny mur ogrodzeniowy oraz bogaty drzewostan m.in. choina kanadyjska, lipa srebrzysta, buk pospolity i lipa drobnolistna. W roku 1982 Park został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 981.
    Na terenie Parku znajduje się Pałac zbudowany w 1870 roku z inicjatywy H. Jahna, fabrykanta z Choszczna. Do końca II wojny światowej budynek użytkowany był przez różnych właścicieli, a w latach powojennych  został poważnie zrujnowany. W roku 2001 Pałac wpisano do rejestru zabytków pod numerem 81. Od 2012 roku trwa odbudowa zespołu pałacowo-parkowego.Obiekt jest ogólnodostępny dla zwiedzających zgodnie z Regulaminem.

    Stary Folwark, Bio Seed Jadwiga Galaś
    Bytowo 28
    73-130 Dobrzany
    Nr.tel. 790 240 640

Krzemień

  • kościół z XVI wieku, budowla kamienno - ceglana z ciekawymi witrażami. W pobliżu dwie stare lipy - pomniki przyrody. Jezioro Krzemień jest dużym zbiornikiem wodnym (280 ha) o drugiej klasie czystości i otoczone pięknymi lasami oraz użytkami ekologicznymi. Bobry na Inie, orły bieliki. Sporty wodne, wędkarstwo, rekreacja. Teren Ińskiego Parku Krajobrazowego. Start do atrakcyjnych wycieczek rowerowych wśród lasów i polodowcowej rzeźby terenu. Zapraszamy.

Jez. Sierakowskie

  • południowy brzeg - kąpielisko niestrzeżone, pomosty, dzika plaża, czysta woda, las. Dojazd - za stacją PKP Ognica, 200 m szosą w kierunku Wapnicy.

Jez. Okole

  • perełka widokowa Ińskiego Parku Krajobrazowego. Żeremia bobrów, ostoja żubrów, knieja bukowa. Leśniczówka - agroturystyka.

Tulipanowce

  • unikalne drzewa południa Europy. Dwa okazałe egzemplarze z owocnikami podobnymi do kwitnących tulipanów i kształtem liści niespotykanym w naszej szerokości geograficznej
  • Leśniczówka Kielno
  • baza szkółek przy drodze z Dobrzan do Bytowa przez las, po lewej stronie dąb - pomnik przyrody, dalej za skrzyżowaniem baza szkółek.

Szadzko

  • pozostałości ruin zamków Grafitów strzegącego południowej granicy Księstwa Zachodniopomorskiego z Nową Marchią. Głębokie fosy, strome zbocza wałów obronnych, punkt widokowy. Zabezpieczone ruiny kościoła z XVI wieku, przy których rośnie 500 - letnia lipa. Przy ujściu z jeziora rzeki Pęzinki obejrzeć można najstarsze grodzisko z modelowo zachowanym wałem obronnym, fosą i majdanem. Punkt widokowy na Jez. Szadzkie.

Biutetyn Informacji Publicznej

Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta

Narodowy Spis Powszechny

Monitor Polski

Dzienniki Ustaw

Regionalny System Ostrzegania

Przekaż 1% w Dobrzanachw Dobrzanach

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Elektroniczne widokówki

elektroniczna widokówka

elektroniczny samorząd

ANR

ARiMR

ARiMR

Mapy

Ostrzeżenia

Komunikaty pogodowe

Multimedia

Galerie zdjęć

nasz kanał TV

Kampanie

Bezazbestu

WKU

Urząd Pracy